20 listopada 2018 17:00

występują: Dominika Figurska, Dariusz Kowalski

Dom Kultury "Nad Świdrem" w Woli Karczewskiej

20 listopada 2018 r., godz. 17:00

(Ilość miejsc ograniczona - obowiązują zaproszenia)

______________________________________________________________

Spektakl prezentowany jest w ramach projektu Wincenty Witos. Współtwórca Niepodległej
dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spektakl SPRAWA POLSKI JEST NAJWAŻNIEJSZA. Rzecz o Wincentym Witosie ma za zadanie przybliżyć widzom postać Wincentego Witosa – jednego z „Ojców” naszej niepodległości, która wydaje się być okryta nieco cieniem zapomnienia. Cóż to znaczy „przybliżyć”? Oznacza to „uczynić bliższym” – i taka idea przyświecała twórcom spektaklu. Chcieliśmy po prostu zaprosić widza na spotkanie z postacią, której nazwisko wprawdzie wszyscy znają, ale poza tym cała wiedza o niej  w społecznej świadomości wydaje się być ograniczona do kilku  upraszczających skojarzeń, za którymi trudno dostrzec żywego człowieka, niezłomny charakter, charyzmę i determinację , które okazały się nieocenione w trudnych, krytycznych momentach historii naszego państwa. Proponujemy spotkanie z człowiekiem, za którego trumną podążały tysiące ludzi z Krakowa do jego rodzinnej wsi. Chcemy z bliska przyjrzeć się historii jego życia, jego młodości, początkom i rozkwitowi kariery politycznej. Chcemy pobudzić do refleksji nad tym, że każda wielkość wykuwa się w codziennej, ciężkiej pracy, w uporze, konsekwencji i wytrwałym dążeniu do celu. To jest spektakl edukacyjny, który przedstawi fakty z życia bohatera, ale też spróbuje odkryć jego motywacje, przyjrzeć się postawom, trwaniu do końca w wierności sobie. Postać, która tak wielkie zasługi położyła w „emancypacji” polskiego chłopstwa, dając tej warstwie prawdziwy impuls obywatelski, społeczny i wreszcie patriotyczny, co miało ogromne znaczenie w czasie odradzania i wykuwania się młodej polskiej państwowości, jest naprawdę warta odświeżenia i właśnie „przybliżenia” pamięci kolejnych pokoleń.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Występują:

Dominika Figurska

Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 2001 roku występuje w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Wraz z mężem – Michałem Chorosińskim i córką Nastką grała w serialu "M jak miłość". W 2016 wystąpiła w filmie "Smoleńsk" jako Wdowa smoleńska. Ostatnio można było ją zobaczyć w  filmie "Dwie korony", gdzie wcieliła się w rolę matki o. Maksymiliana Kolbego.

Dariusz Kowalski

Urodzony w Siemiatyczach, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 1998 r. jest związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie zagrał m.in. w dwóch ostatnich przedstawieniach Kazimierza Dejmka - "Śnie Pluskwy" i "Hamlecie", a także w "Małych zbrodniach małżeńskich", "Mayday'u", „Brygadzie szlifierza Karhana”, "Złodzieju", „Ziemi Obiecanej”, „Antygonie w Nowym Yorku” itd.

Ma w swoim dorobku  role filmowe - m.in. w "Komorniku" Feliksa Falka, "Strefie ciszy" Krzysztofa Langa, "Strajku" Volkera Schloendorffa, a także telewizyjne -  występował  w serialach   "Twarze i maski", "Fala zbrodni", "Czas Honoru", „Na dobre i na złe”, "Prawo Agaty", a przez 11 lat w serialu "Plebania" grał jedną z głównych ról - Janusza Tracza. Aktor współpracuje też z Teatrem Polskiego Radia, udziela swego głosu w dubbingu, nagrywa audiobooki, ostatnio też pisze scenariusze i reżyseruje (był m.in. scenarzystą i reżyserem koncertu galowego: „Wyrwano nam serce lecz nie oddamy duszy” , zrealizowanego na zamówienie „Stowarzyszenia 13grudnia”z okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Teatrze Polskim w Warszawie), współpracuje także z Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego.

Spektakl organizowany z okazji 80-lecia Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance.