tel: 22 180 00 41
e-mail:

Zapraszamy na zajęcia

Jesteś tutaj:

gok / aktualności

27 października 2017 - 29 października 2017

Podkurek - marsz na orientację

Już niedługo „Podkurek-2017” nad Świdrem

 

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmieniają się zwyczaje. Zmienia się również sposób poznawania świata. Coraz większą popularnością cieszą się rekonstrukcje historyczne, gry miejskie oraz imprezy na orientację, ale nie dla wszystkich ich zasady są jasne. Ponieważ w końcu października na terenie Gminy Wiązowna odbędzie się 40. Ogólnopolski Rajd na Orientację „Podkurek” zaliczany do Pucharu Polski w marszach na orientację, warto wiedzieć, co i jak będą robić uczestnicy.

 

Marsze na orientację (MnO) zwane też rajdami na orientację (RnO) lub turystycznymi imprezami na orientację są dyscypliną turystyki kwalifikowanej. Jest to gra terenowa, w której zadaniem uczestnika jest odnalezienie w lesie punktów kontrolnych (PK) na podstawie otrzymanej od organizatora mapy w określonym limicie czasu i potwierdzenie odnalezienia PK na Karcie Startowej. W terenie oznaczone są nie tylko punkty kontrolne, ale również punkty stowarzyszone (PS) i punkty mylne (PM), więc marsz wcale nie jest łatwy, a zwyciężają ci, którzy zbiorą najmniej punktów karnych. Marsze na orientację rozgrywają się w różnych kategoriach wiekowych, w różnych stopniach trudności (dla zaawansowanych, dla średniozaawansowanych, dla młodzieży i dla początkujących) i w różnych dyscyplinach turystyki kwalifikowanej (trasy piesze, rowerowe lub kajakowe).

 

W turystyczno-rekreacyjnych imprezach na orientację (TRInO) priorytetem jest poznawanie w interesujący sposób walorów turystyczno-krajoznawczych różnych miejscowości i miejsc. Imprezy te skierowane są do wszystkich turystów pieszych i rowerzystów, również do osób początkujących, nie mających jeszcze doświadczenia w wędrówkach z mapą (i ewentualnie z kompasem).

Udział w TRInO polega na przebyciu trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi (PK), którymi są różne obiekty stałe (charakterystyczne czy nietypowe). Do tych obiektów (PK) są ułożone szczegółowe pytania. Potwierdzenie obecności przy punkcie (potwierdzenie PK) odbywa się poprzez wpisanie do Karty Startowej odpowiedzi na zadane pytanie – wymagające dokładnej obserwacji danego obiektu lub sąsiadującego z nim terenu. Istotne jest więc odnalezienie właściwego miejsca (PK). Swoją obecność na właściwym punkcie kontrolnym uczestnik (zespół) potwierdza sam poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu do Karty Startowej. Kolejność odnajdywania PK jest dowolna. Każdy uczestnik (zespół) sam decyduje o przebiegu trasy.

Turystyczno-rekreacyjne trasy na orientację można pokonywać w czasie imprez masowych lub indywidualnie. Indywidualni uczestnicy lub zespoły zainteresowane przebyciem trasy – pobieraz Internetu i/lub drukują materiały startowe i w dowolnym czasie przechodzą trasę, potwierdzając punkty kontrolne. Wypełnioną Kartę Startową uczestnik (zespół) dostarcza organizatorom w formie papierowej lub elektronicznej.

Z mapą TRInO można ciekawie zwiedzić i poznać różne miejsca, które w inny sposób mogą być mniej interesujące, trudno się o nich dowiedzieć lub je znaleźć. W turystyczno-rekreacyjnych InO uczestniczyć mogą całe rodziny (nawet z dziećmi w wózkach), grupy znajomych i zorganizowane grupy młodzieży szkolnej (np. w czasie zajęć z historii, geografii czy wychowania fizycznego).

 

Biegi na orientację to dyscyplina olimpijska, choć niewpisana do programu igrzysk olimpijskich. W czasie zawodów zawodnik, posługując się mapą i kompasem, ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Trasa przebiegu pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolna i właśnie jej wybór stanowi istotę biegu na orientację.

Warunkiem sklasyfikowania uczestnika zawodów jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych. Sprawdzanie obecności na danym punkcie kontrolnym odbywa się za pomocą karty startowej lub chipu. Zawodnicy startują do biegu w odstępie 1-3 minut, indywidualnie, według wcześniej ustalonej kolejności. W momencie startu otrzymują mapy.

Imprezy na orientację organizowane są od ponad 120 lat: pierwsze zawody odbyły się w  październiku 1897 roku w Bergen w Norwegii na dystansie 19,5 km, z trzema punktami kontrolnymi. W tym roku, podczas The World Games 2017, zawodników startujących w biegach na orientację można było obserwować podczas rywalizacji na trzech dystansach: sprint, średni dystans oraz sztafeta sprinterska.

Innymi formami orientacji sportowej są narciarskie biegi na orientację, rowerowa jazda na orientację, radioorientacja sportowa oraz orientacja sportowa dla niepełnosprawnych. Klasyfikacja zawodników odbywa się w różnych grupach wiekowych.

 

Na terenie naszej Gminy na razie funkcjonuje jedna trasa na orientację – po Wiązownie. Zainteresowani mogą pobrać mapę i Kartę Startową ze strony www.stowarzyszeniewiezy.blog.pl, a po przejściu trasy i potwierdzeniu wszystkich PK odesłać Kartę do organizatorów w celu weryfikacji. W czasie Ogólnopolskiego Rajdu w październiku uruchomione zostaną następne trasy. Październikowe wydarzenie wpisane jest w kalendarz obchodów Roku Jubileuszowego OSP, dlatego jedna z tras będzie prowadziła poprzez miejsca związane ze Strażą Pożarną. Dodatkowo organizatorzy planują organizację pierwszego gminnego międzyszkolnego miniturnieju dla uczniów z terenu Gminy Wiązowna. Szczegóły niebawem na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie oraz na stronie Urzędu Gminy.

Zapraszamy

 

Tekst: Alicja Dybkowska - Purwin, Paulina Sokół


 

 

 

 

29.03.2024
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.