19 maja 2018 16:00

Noc Muzeów - Izba Regionalna Glinianka

W maju corocznie odbywa się ogólnoeuropejska akcja - Noc Muzeów. Ten rok jest wyjątkowy i to z dwóch powodów. Pierwszym jest  jubileusz 15 – lecia akcji Noc Muzeów. W pierwszej edycji wzięło udział zaledwie 11 placówek. Akcja z roku na rok rozwijała się, Gmina Wiązowna, kilka lat temu dołączyła do akcji, organizując Noc Muzeów w Izbie Regionalnej w Gliniance. Obecnie Noc Muzeów jest wielkim świętem kultury. Największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna cieszy się popularnością od 2004 roku. Muzea, instytucje, placówki zapewniają ciekawe formy rozrywki, często też pokazują swoje na co dzień niedostępne miejsca i zakamarki.

Drugim szczególnym powodem do dumy i świętowania jest przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.  Jest to powód szczególny, warty podkreślenia, stąd pomysł aby do programu naszej wiązowskiej Nocy Muzeów dołączyć elementy patriotyczne. Proponujemy pieśni i utwory patriotyczne w wykonaniu lokalnych twórców ludowych, pokaz umundurowania militarnego. Dzięki zasługom naszych przodków, żyjemy w wolnej, niepodległej ojczyźnie, w której możemy się bawić, radować, weselić. W tym szczególnym roku przybliżymy tradycje weselne rejonu Mazowsza, tradycje wesela kołbielskiego, dzieci wezmą udział w warsztatach artystycznych. Będzie kolorowo i tanecznie ale również tradycyjnie i ludowo.

Zapraszamy do Glinianki na 15. Noc Muzeów już 19 maja br. Zapraszamy do wieczornych i nocnych wędrówek i ciekawych odkryć. Tej nocy nie warto spać, lepiej zwiedzać, poznawać eksplorować.

Organizatorzy Nocy Muzeów w Gminie Wiązowna

Wycinanki z naszej wystawy stworzyły ręce kobiet, które urodziły się jeszcze w XIX wieku! Dzisiaj wycinkarstwo na południowy wschód od Warszawy praktycznie zaginęło. Prace, które pokazujemy na naszej wystawie wyraźnie różnią się od powszechnie rozpoznawalnych wycinanek łowickich i kurpiowskich – są jednokolorowe, bardzo surowe i oszczędne w ornamencie. Często powtarzającym się motywem wycinanek kołbielskich jest figura kobiety z uniesionymi ramionami przechodzącymi w koguty.

Prezentowaną kolekcję zebrał Antonii Śledziewski, który przekazał ją Kazimierzowi Dejmkowi, reżyserowi i wówczas ministrowi kultury. Obecnie zbiór jest w rękach Mariana Sołobodowskiego.

Program Nocy Muzeów realizowany jest w ramach projektu "Frankensteinia tradycji - ożywić to, co zapomniane" (Projekt Kulturalni Edukatorzy - Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury".

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 - 2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

24.06.2018