tel: 22 780 41 79
e-mail:

Jesteś tutaj:

gok / aktualności

9 czerwca 2018

KONKURS Najładniejszy domek dla owadów zapylających

Nasza Gmina bierze udział w programie „Gmina przyjazna pszczołom”, z tej okazji zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najładniejszy domek dla owadów zapylających. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie oraz na plakacie.

Celem konkursu jest: stworzenie sieci domków zlokalizowanych na prywatnych posesjach, rozwijanie zamiłowania do przyrody, poszerzenie wiedzy o owadach, zwrócenie uwagi na problem masowego wymierania dziko żyjących owadów, zwłaszcza zapylających, rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci oraz ich rodzin poprzez wykorzystanie różnorodnych elementów przyrodniczych (patyki, szyszki, trzcina) do budowy domków dla owadów, integracji rodzin, rozwijanie umiejętności i warsztatu plastycznego, wspieranie amatorskiej twórczości artystycznej.

Myśląc o owadach zapylających najczęściej wyobrażamy sobie pszczołę miodną. Tymczasem w zapylaniu większości roślin występujących w naszym kraju biorą udział także inne gatunki pszczół żyjących na łąkach, w lasach i ogrodach oraz inne owady zapylające. Dzięki ich pracy możemy cieszyć się soczystymi jabłkami, słodkimi malinami, czereśniami, porzeczkami, pysznymi pomidorami lub dyniami. Jednak bez kwiatów bogatych w nektar lub pyłek pszczoły nie przetrwają i nie będą zapylać.

Ważne aby owady zapylające miały miejsce, w którym mogą się ukrywać, rozmnażać. Dlatego tak ważne są miejsca przyjazne pszczołom. Domek dla owadów to doskonały sposób, aby zwabić pożyteczne owady do naszego ogrodu i pomóc im przetrwać chłody. Często, kiedy myślimy o owadach w ogrodzie, pierwszym skojarzeniem są szkodniki, a kolejnym – walka z nimi. Jednak nie wszystkie owady w ogrodzie to szkodniki – wręcz przeciwnie, większość gatunków jest pożyteczna. Nie tylko nas żywią – zapylając rośliny i umożliwiając ich wytwarzanie owoców, ale także właśnie bronią nas przed szkodnikami i są sprzymierzeńcami w walce z nimi. W naturalnych warunkach, niezachwianych przez ingerencję człowieka, panuje równowaga. Wszelkie problemy biorą się stąd, że przyrodę próbujemy poprawiać. Żeby w naszym ogrodzie zapanowała równowaga, powinniśmy pomóc pożytecznym owadom. Z tych najważniejszych można wymieć pszczoły – nie tylko miodne, ale przede wszystkim dzikie murarki, które w zapylaniu kwiatów są wydajniejsze niż pszczoły miodne, a do tego nie tworzą rojów i nie atakują ludzi. Równie pożyteczne w zapylaniu kwiatów są trzmiele. Z kolei niedocenianym drapieżcą jest biedronka i złotook  (oraz ich larwy), żywiące się mszycami. Jednak wiele z nich ginie na skutek barbarzyńskiego zwyczaju wypalania łąk, inne tracą miejsca bytowania na skutek... rozwoju budownictwa (u murach bez szczelin trudno się schronić), problemem są też nasze zbyt zadbane ogrody, z niedostateczną ilością kwitnących i miododajnych roślin.

Żeby pomóc owadom (i innym pożytecznym zwierzętom, takim jak jeże czy ptaki) dobrze jest pozostawić fragment „dzikiego ogrodu”, czy kwietnej łąki. Bezpośrednią pomocą będzie też domek dla owadów. Postawiony w ogrodzie późnym latem lub jesienią zapewni schronienie pożytecznym owadom. Wiosną zagoszczą w nich również pszczoły murarki.

 

REGULAMIN KONKURSU

 

Sponsorzy

26.05.2019
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.