18 listopada 2018 18:45

Koncert "Raduj się Matko, Polsko!"

Zapraszamy na koncert polskich pieśni chóralnych w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Borysa Somerschafa pod tytułem „Raduj się Matko, Polsko” (Gaude Mater Polonia). Koncert odbędzie się w urokliwym drewnianym kościele parafii pw. św. Wawrzyńca w Gliniance około godziny 18:45, bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej w dniu 18 listopada br. Msza Święta również w oprawie chóru.

Okazją do zorganizowania koncertu są obchody setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, a sam koncert to muzyczna podróż przez osiem wieków polskiej historii i kultury, z której powinniśmy być dumni.

Usłyszymy średniowieczne polskie pieśni: Bogurodzica i Gaude Mater Polonia, a także pieśni sakralne i świeckie wybitnych kompozytorów polskich dawnych oraz współczesnych, m.in. Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Józefa Świdra i Henryka Mikołaja Góreckiego. Autorami słów do tych kompozycji są wielcy polscy poeci, m.in. Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Maria Konopnicka czy Krzysztof Kamil Baczyński. Poznamy także okoliczności i anegdoty, związane z powstaniem poszczególnych utworów. Oczywiście nie zabraknie  znanych wszystkim popularnych pieśni patriotycznych.

Warszawski Chór Międzyuczelniany na co dzień działający przy Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie od ponad 50 lat koncertuje w kraju i za granicą, a podtrzymywanie i propagowanie polskiej tradycji jest jednym z celów jego działalności. Z powodzeniem wykonuje także inną muzykę, w tym m.in. wielkie formy z towarzyszeniem orkiestry czy muzykę cerkiewną (III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2018” w Białymstoku). W swoim repertuarze WChM ma także interaktywny koncert edukacyjny dla rodzin „Chór, chór hurra!”, w którym będzie można wziąć udział 1 grudnia w Domu Kultury „Nad Świdrem”.