tel: 22 780 41 79
e-mail:

Jesteś tutaj:

gok / aktualności

3 marca 2018 10:00

155 rocznica Bitwy pod Porębami

155 rocznica Bitwy pod Porębami

3 marca odbędą się uroczystości związane z 155-tą rocznicą bitwy pod Porębami.

Oddział powstańczy Ziemi Stanisławowskiej dowodzony przez pułkownika Ziemomysła Kuczyka w sile około 250 piechurów i 60 jeźdźców odparł atak przeważających sił rosyjskich. Następnie powstańcy przeszli nad Świder (w okolicę Mlądza - Emowa), gdzie nad rzeką pochowali poległych towarzyszy.

3 marca br. pragniemy odtworzyć  to wydarzenie. Po oficjalnych uroczystościach przy tablicy upamiętniającej bitwę (w Porębach), oddział złożony z rekonstruktorów w strojach z epoki Powstania Styczniowego, pokona tę samą trasę, którą szli powstańcy 155 lat wcześniej. Punktem docelowym będzie oczywiście mogiła i pomnik Powstańców nad rzeką  Świder w Emowie.

W trakcie marszu odwiedzimy miejsca związane z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce na terenie gminy Wiązowna, miedzy innymi krzyż w Rudce upamiętniający inne wydarzenie z 1863 roku - odbicie siłą wcielonych do armii carskiej Polaków (brańców) przez oddział majora Józefa Jankowskiego (miało to miejsce 25 maja 1863).

Zapraszamy wszystkich do udziału zarówno w uroczystościach, jak i w samym przemarszu historycznym. Można przemaszerować z rekonstruktorami wybrany fragment trasy (Szczegółowa trasa będzie do pobrania na stronie www.gok-wiazowna.pl, w zakładce Aktualności). Strój historyczny nie jest obowiązkowy!

 

Sponsorzy

17.02.2018
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.